Kategorie: Novinky

Třináctiletí na síti s právy dospělého? Ministerstvo pod tlakem couvlo

Třináctiletí na síti s právy dospělého? Ministerstvo pod tlakem couvloMinisterstvo vnitra nakonec couvlo před kritikou a zvýšilo věkovou hranici, od kdy mohou děti dávat souhlas se zpracováním osobních údajů na internetu bez souhlasu rodičů. Hranice je součástí návrhu zákona o ochraně osobních údajů, kterou ve středu schválila vláda. Resort vnitra nejdříve počítal s hranicí 13 let, nakonec ji posunul na 15 let. Na velmi nízkou hranici upozornil Týdeník Echo a na vládě za zvýšení bojoval Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ).

Předsedkyně ÚOOÚ Ivana Janů novinářům řekla, že na jednání kabinetu žádala, aby se hranice posunula alespoň na 15 let. Unijní norma umožňuje státům zvolit hranici mezi 13 a 16 lety. „Jsem toho názoru, že rodiče nesou zásadní odpovědnost za pohyb dětí na síti, je nutno, aby byl ten věk vyšší,“ uvedla. Souhlas rodičů by tak měly potřebovat děti do 15 let například ve chvíli, kdy by si chtěly založit účet na sociálních sítích.

Odbory i zaměstnavatelské svazy při projednávání normy trvaly na zachování 16 let věku. Ministerstvo to ale označovalo za nepřiměřené, aby téměř šestnáctileté dítě potřebovalo souhlas svých zákonných zástupců například k instalaci nebo využívání komunikační aplikace nebo sociální sítě, když je plně trestně odpovědné. Podle Janů nakonec padla volba na 15 let, protože to koresponduje i s hranicemi v občanském a trestním právu.

Přečtěte si zbytek na:

https://echo24.cz/a/S8yFE/trinactileti-na-siti-s-pravy-dospeleho-ministerstvo-pod-tlakem-couvlo

print Formát pro tisk

Reklama

Externí data protection officer

Pro naše klienty zajišťujeme funkci externího Pověřence pro ochranu osobních údajů takzvaného DPO (Data Protection Officer).

Kontaktujte nás pro informace a domluvte si úvodní konzultaci a nezávaznou nabídku.